Queen of the Classics2014.04.16. 18:15, bettina.
Paris-Roubaix 2014
× Ritkán fordul elő, hogy olyan kerékpárversenyről írok összefoglalót a főoldalon, ahol Contador nem indult el, de most úgy éreztem, hogy ez a tavaszi klasszikus megér egy misét. A Paris-Roubaix-t nem véletlenül nevezik a klasszikusok királynőjének és az észak poklának. Kockaköves szakaszai teszik igazán nehezzé és legendássá ezt a versenyt. Idén egy meglepetés-győztest ünnepelhettünk a roubaix-i velodromban.
× THE COMPETITION, WHICH EVERYBODY LOVES... TO WATCH ON TV
A cím mindent elárul. A Paris-Roubaix a létező legnehezebb egynapos verseny az év során. Sokan mondják azt, hogy a Tour de France után ez a 2. legnagyobb presztízzsel rendelkelző viadal, amiben van némi igazság, főleg ha egy francia kerékpáros vagy egy specialista fejével gondolkodunk. Minden tisztelem azoké, akik ezt a versenyt egyátalán be tudják fejezni, a győztesek pedig egyenesen hősökké válnak a sportágban és a többiek szemében. Múlt vasárnap, vagyis április 13-án rendezték meg 112. alkalommal a Roubaix-t (idősebb, mint a Tour!). 257 kilométer volt a táv, 28 pavés szakasz (51 km) nehezítette a 199 fős peloton dolgát, ebből három 5 csillagos (kiemelt nehézségű). A futam elején kialakult egy szökés, amiben eredetileg 8-an tekertek (az Arenberg után csak 4-en maradtak), előnyük 10 perc fölé is kúszott, de 60 km-re a céltól befogták őket, amiben Tom Boonennek óriási szerepe volt, hiszen ő indult meg először a favoritok közül és húzta magával a mezőnyt is. Ezzel az akcióval beindultak az események, megkezdődött az igazi verseny és a taktikázás. A belgát természetesen nem hagyták meglógni az esélyesek, gyorsan utolérték, majd formálódott egy 11 fős csoport az élen, benne mindenkivel, aki számít. Sagan húsz kilométerrel a befutó előtt támadott, de 15 mp-nél nem tudott nagyobb előnyt kiharcolni. Vanmarcke és az előbb említett Boonen több ízben megpróbálkozott a szökéssel, de nem jártak sikerrel. Cancellara, a legnagyobb favorit pedig meglepő módon egyszer sem indult meg, csak 'tette a kereket'. A kerékpár szerelmesei dörzsölhették a tenyereiket, mivel túl a nehezén, 10 km-re a velodromtól még mindig 11-en tempóztak elöl. Ha ez így maradt volna, fantasztikus hajrát láthattunk volna, de egy bizonyos Niki Terpstra úgy gondolta, hogy nem kéne a véletlenre bízni a győzelem sorsát és 6.2 km-rel a vége előtt meglépett. Pillanatok alatt 20 másodpercre nőtt az előnye, az élbolyban mindenki megtorpant, mintha nem is vették volna észre, hogy valaki megszökött.

Amikor beértek Roubaix-ba, egyértelművé vált, hogy már csak a 2. helyért lehet harc a pályán, mert az Omega holland versenyzője magabiztosan tudta tartani a különbséget, a végén még az ünneplésre is maradt ideje. Ő lett tehát idén a Paris-Roubaix bajnoka, Degenkolb nyerte a sprintet az ezüstért, Cancellarának pedig be kellett érnie a 3. hellyel címvédőként. Mögötte Vanmarcke érkezett meg, akárcsak tavaly, de a fiatal belga ezennel lecsúszott a dobogórol. A Tinkoff-Saxo szempontjából nem alakult túl jól a verseny, ha a végeredményt nézzük, de Kolar (az első szökésben mutatta magát), Kump és Nicki Sörensen teljesítménye dicséretet érdemel. Visszatérve a dobogósokra és a véleményekre, Fabian Cancellara annyira csalódott volt a helyezése miatt, hogy a kötelező sajtótájékoztatóra sem ment el, amiért később pénzbüntetést kapott. Boonen lehet még hasonlóan csalódott, hiszen dacára annak, hogy az Omega elsőszámú embereként és főfavoritként áll rajthoz, nem ő, hanem a csapattársa Terpstra diadalmaskodott... Végezetül még annyit, hogy az idei Tour de France-on is találkozhatunk majd a Paris-Roubaix-ről ismerős kockakövekkel, mivel az 5. etapon 9 pavés szektort (összesen 15.4 km) kell teljesíteniük a kerekeseknek, csak akkor ellentétes irányba fog haladni a mezőny. Nagy közhely, de ezen a szakaszon nem lehet megnyerni a Tourt, de elveszíteni igen, úgyhogy az esélyeseknek minimalizálni kell a veszteségeiket. Kis szerencsével megúszhatják defekt vagy bukás nélkül, de egy pillanatra sem veszíthetik majd el a koncentrációjukat és végig elöl kell helyezkedniük... A következő fontos verseny az Amstel Gold Race, ahol Roman Kreuziger a címvédő. Vasárnap délután tehát érdemes lesz az Eurosportra kapcsolni az országúti kerékpár kedvelőinek!
|